Facebook

| Buurtbewoners voeren actie tegen de kopers van drugs op het Bethlehemplein.

Wanhopige buurt Bethlehemplein vraagt gebruikers om drugs elders te kopen

EV
© BRUZZ
11/02/2025

Als het niet lukt om de drugsdealers weg te jagen, dan maar de gebruikers. Met een reusachtig spandoek hoopt de geplaagde buurt rond het Bethlehemplein in Sint-Gillis de kopers te verbannen.

"Koop je shit elders! Geef het Bethlehemplein terug aan de kinderen", zo staat te lezen op het spandoek, dat sinds vrijdag op sociale media circuleert. Het is de tweede burgeractie in korte tijd tegen de welig tierende drugshandel in de wijk.

Eerder filmde een groep buurtbewoners de dealers in de Wipstraat wat verderop, om zo bewijsmateriaal te verzamelen voor de politie. Sindsdien zijn ook bewoners van andere nabijgelegen straten begonnen met de drugshandel te documenteren aan de hand van discreet opgenomen filmpjes.

De buurt is de wanhoop nabij, want drugsdealers hebben het plein ingepalmd om, de klok rond, openlijk drugs te verhandelen. "Surrealisme", zucht een buurtbewoner die anoniem wil blijven. "Alle aandacht gaat nu naar Anderlecht, maar nergens in Brussel is het zo erg als op het Bethlehemplein."

"De politie voert wel af en toe controles uit, maar zodra die weg is, komen de dealers meteen terug. Een kat-en-muisspelletje. Het heeft enorme proporties aangenomen. Ze staan er met twintig tot dertig drugsdealers, 24 uur per dag. Ik hou mijn hart vast. Dit is een woonbuurt met zelfs twee scholen. Mocht er hier een afrekening met een kalasjnikov komen zoals aan Clemenceau ..."

De drughandel op het Bethlehemplein vindt openlijk en bijna op industriële schaal plaats, 24 uur op 24.

Drones

"Waarom is er op het Bethlehemplein geen permanentie van de politie, zoals nu in Anderlecht het geval is? Als het ergens nodig is, is het hier wel", klinkt het. Het onbegrip is ook groot dat er geen camera's of drones ingezet worden om het plein in de gaten te houden, al was het maar om de dealers wat af te schrikken.

Vandaag hebben die dealers zo goed als vrij spel, waarbij ze de straten deels afsluiten via een blokkade van steps - een bekende techniek - en eigenhandig de autofiles van aanschuivende klanten, waaronder ook taxi's, te regelen. In een dealerhoek op straat staat zelfs een sofa, om tussen de handel door een tukje te doen. Het cliënteel te voet is van alle kleuren en sociale klassen: van haveloze junkies tot zakenlui en hippe jongeren uit welgestelde milieus.

De buurt heeft sterk de indruk dat, onder meer door de politieacties in de naburige gemeenten, er drugshandel verschoven is van Anderlecht en Vorst naar Sint-Gillis. Veel hoop op een krachtdadige interventie door burgemeester Jean Spinette (PS) of de moegetergde lokale politie is er niet meer.

Spinette maakt misschien wel de juiste analyses, zo valt te horen, maar op het terrein verandert er niets. "Het zal van hogerhand moeten komen", klinkt het. "We doen er daarom alles om via de media de ministers in de federale regering bewust te maken van de surrealistische toestand hier."

Focus op drugsconsumenten

"Bedankt voor deze moedige burgeractie! Voor een positieve bezetting van de openbare ruimte!" zo reageerde burgemeester Spinette op Facebook op het spandoek van de wijkbewoners.

Ook hij is er al maanden van overtuigd dat de oplossing, minstens gedeeltelijk, bij het indijken van de massale lokale vraag naar drugs ligt. Als drugsgebruikers elders hun cannabis of cocaïne kopen, verschuift het probleem misschien naar andere plekken, maar dan kan tenminste een woon- en leefplek als het Bethlehemplein "heroverd" worden, zo gaat de redenering.

De burgemeester zegt aan de buurtbewoners dat hij van het parket verwacht dat het de auto's die de wijk in een "drive-in" voor drugs transformeren zal bestraffen.

De bezorgde burgers zien een voorbeeld in Luik, waar het parket nultolerantie heeft afgekondigd: niet alleen naar de dealers toe, maar ook tegenover gebruikers. Ook de Franse regering richt zich in een ophefmakende campagne tot de consumenten, in een poging om het toenemende drugsgeweld in verscheidene Franse steden onder controle te krijgen.

Iets gezien in de stad? Meld het aan onze redactie

Site by wieni