De naam Herrmann-Debroux, doet meteen denken aan het metrostation, een viaduct en een straatnaam. Ze lijken op het eerste gezicht te verwijzen naar een persoon met een dubbele achternaam. Dat klopt maar gedeeltelijk.
BIG CITY. Wat zijn de meest romantische straatnamen van Brussel?
Het gaat om Carl Henry Herrmann, die burgemeester van Oudergem was. Hij werd geboren in 1877 in Sint-Joost-ten-Node als zoon van een Duitse vader en een Belgische moeder en studeerde later rechten aan de ULB. Daarna koos hij voor een politieke carrière bij de liberalen. In 1902 trouwde Herrmann met Jeanne Debroux.
"Zijn er in Brussel straten die een romantische ode zijn?"
Tijdens de oorlog was burgemeester Herrmann bijzonder actief in de hulpverlening. Ook begreep hij al snel dat hij de uitdagingen van de gemeente niet alleen kon oplossen. Hij zocht steun bij zijn vriend Adolphe Max, die toen burgemeester van Brussel was. Dat leidde tot de opname van Oudergem in de Brusselse agglomeratie, wat de bevoorrading van de stad vergemakkelijkte.
Tijdens de oorlog werd de sfeer steeds vijandiger voor alles wat Duits klonk, en in 1915 voegde Herrmann de achternaam van zijn vrouw toe aan de zijne. Een zuiver politieke beslissing? Nee, het was ook een romantisch eerbetoon. Zo ontstond de naam Herrmann-Debroux, die hij sindsdien altijd gebruikte in officiële documenten.
Na de oorlog verloor Herrmann in 1921 zijn burgemeesterssjerp, maar de naam Herrmann-Debroux leefde voort. Dankzij zijn opvolger, burgemeester Gustave Demey, werd in 1925 de Herrmann-Debrouxlaan vernoemd naar hem. Nadien volgde onder meer het metrostation. Zo blijft niet alleen de herinnering aan de politicus Herrmann levend, maar ook de ode aan zijn vrouw Jeanne Debroux.
Nog meer romantiek
De Herrmann-Debrouxlaan is niet het enige voorbeeld van een Brusselse straat met een min of meer romantische oorsprong. In Laken is er de Houba de Strooperlaan, genoemd naar Louis Houba. Hij was de zoon van een ongehuwde moeder, Thérèse Houba. Net als Herrmann voegde hij de achternaam van zijn vrouw, Adèle de Strooper, toe aan de zijne. Ondanks de aristocratische klank van de naam was Louis Houba niet van adel, maar een gewone Brusselaar die, misschien onbedoeld, zijn vrouw eerde door haar naam toe te voegen aan de zijne.
Toegegeven, in deze verhalen zit een opportunistisch kantje. Beide heren deden het niet enkel en alleen voor de romantiek. Carl Herrmann-Debroux wou de Duitse klank van zijn naam wegpoetsen en Louis Houba de Strooper wou niet vereenzelvigd worden met het schandaal van zijn ongehuwde moeder. Maar kijk, voor die tijd was het misschien wel een enorm vooruitstrevend en romantisch gebaar.
Zelf ook een vraag voor Big City? Stel hem hier
Lees meer over: Oudergem , Samenleving , Big City , Herrmann Debroux , burgemeester , koppel , eerbetoon