Quintin na spoedoverleg over schietpartijen: 'Politie zal tactiek aanpassen'

Renée Vervaet
© BRUZZ
17/02/2025
Updated: 17/02/2025 16.57u

Minister van Binnenlandse Zaken Bernard Quintin (MR) heeft maandag samengezeten met minister van Justitie Annelies Verlinden (CD&V) om dringende oplossingen uit te werken voor het drugsgeweld in Brussel. Daar werd besloten om de samenwerking binnen de politie voort te zetten, maar ook om een andere tactiek toe te passen en het cameranetwerk beter te gebruiken. Daarnaast wordt de federale gerechtelijke politie versterkt en de strijd tegen illegale wapenhandel geïntensiveerd.

Minister Quintin kondigde het overleg aan na de schietpartij aan metrostation Clemenceau afgelopen weekend. Een 19-jarige jongeman kwam daar om het leven in de nacht van zaterdag op zondag. Daar is ruim een week daarvoor ook al twee keer geschoten geweest.

Een tiental dagen geleden viel er ook een dodelijk slachtoffer bij een schietpartij in Peterbos. Ook afgelopen nacht werd er geschoten in Anderlecht, deze keer in de buurt van het Sint-Guidoplein. Sinds begin februari hebben er al vijf schietpartijen plaatsgevonden in Anderlecht.

Naast Quintin en Justitieminister Verlinden schoven onder meer Nationaal Drugscommissaris Ine Van Wymersch, de commissaris-generaal van de federale politie Eric Snoeck en Leen Depuydt, hoofd van de Nationale Crisiscel mee aan tafel.

"De politieversterking en -samenwerking blijft van kracht", zegt Quintin na afloop van het overleg. Na de eerste schietpartij aan Clemenceau op 5 februari kondigden de Brusselse burgemeesters aan dat de Brusselse politiezones beter met elkaar zouden samenwerken. "Die stap is dus al gezet en dat blijven we aanhouden", bevestigt ook minister Verlinden.

Tactiek aanpassen

"Wel zal de politie zijn tactiek aanpassen. Ik kan daarover niet in detail gaan, want we moeten de politiediensten hun werk laten doen", aldus Quintin. "Ze gaan op andere plekken staan en op andere manieren te werk gaan."

De dodelijke schietpartij afgelopen weekend gebeurde op het moment dat er enkele tientallen meters verder een politiecombi stond. "Dat heeft de gebeurtenissen niet kunnen verhinderen, maar dat betekent niet dat we daarmee moeten stoppen. We moeten onze aanwezigheid verder blijven versterken, maar de politie zal zijn tactiek aanpassen", aldus Quintin. "We moeten de criminelen goed laten begrijpen dat de straten en metrostations toebehoren aan de bevolking."

De minister van Binnenlandse Zaken heeft commissaris-generaal Eric Snoeck daarnaast gevraagd om de federale gerechtelijke politie in Antwerpen en Brussel zo snel mogelijk te versterken. Daarmee wil hij de strijd tegen illegale wapens verder opvoeren.

"Tenslotte bekijken we hoe we beter gebruik kunnen maken van het cameranetwerk in de stad. We moeten zien hoe we de beelden beter kunnen gebruiken", aldus Quintin nog.

'Systeem aanpakken'

Minister van Justitie Annelies Verlinden zegt meer werk te willen maken van de strijd tegen illegale wapens. Ze kijkt daarnaast in de richting van de gevangenissen. "Het is ondenkbaar dat er vanuit gevangenissen de opdracht wordt gegeven om te schieten", aldus Verlinden. "We moeten verder blijven strijden tegen criminelen die hun activiteiten verderzetten vanuit de gevangenis."

Daarnaast wil Verlinden criminelen aanpakken door vermogensvoordelen terug te vorderen. "Daarin hebben de lokale besturen een belangrijke rol. Het gaat over witwaspraktijken, illegale handelszaken en dubieuze vzw's", aldus de minister. "Met de politie alleen aanwezig zijn op straat helpt niet. Dan dweilen we met de kraan open. We moeten het hele systeem aanpakken."

Geen Brusselse regering

"We beseffen ook dat we iedereen nodig hebben op vlak van preventie", gaat Verlinden verder. "Onder meer armoede, onderwijs en verslavingsproblematieken moeten aangepakt worden om de voedingsbodem van drugscriminaliteit weg te nemen."

"Daar hebben we iedereen voor nodig", aldus Verlinden. Zij betreurt dan ook dat er nog steeds geen Brusselse regering is. "Dat is betreurenswaardig, want een aanpak vanuit Brussel is nodig. De afwezigheid van een Brusselse regering kan voor Brusselaars en bezoekers geen geruststellend gevoel geven."

Iets gezien in de stad? Meld het aan onze redactie

Site by wieni