Ombuds Brussel, de onafhankelijke ombudsdienst die klachten binnen overheidsbedrijven onderzoekt, tikt de MIVB op de vingers over een fout in een aanbestedingsprocedure in 2021-2022. De vervoersmaatschappij erkent haar fout.

©
MIVB
Ombuds Brussel tikt MIVB op de vingers over fout in aanbestedingsprocedure
Lees ook: NMBS, De Lijn en MIVB verlaten X
Concreet gaat het om de aanwerving van zes consultants als 'strategische aankopers' tussen augustus 2021 en april 2022, voor een totaalbedrag van ongeveer 1,3 miljoen euro. In een normale procedure zou de MIVB een openbare aanbesteding moeten uitschrijven waarbij ondernemingen de tijd krijgen om zich aan te bieden. De MIVB selecteert dan op basis van objectieve criteria, zoals de kostprijs, een kandidaat.
Die manier van werken is verplicht vanaf een bedrag voor een aanbesteding boven de 431.000 euro en heeft tot doel om concurrentie aan te wakkeren tussen verschillende aanbieders. Daarnaast krijgen alle geïnteresseerde bedrijven zo een gelijke kans om de vaak erg lucratieve overheidsopdrachten uit te voeren.
De MIVB ontweek de aanbestedingsprocedure door het bedrag in kwestie op te splitsen in drie delen, waar telkens een afzonderlijke aanbesteding voor werd uitgeschreven. Telkens ging het om een bedrag net onder de drempelwaarde van 431.000 euro, waardoor de opdracht meteen kon worden toegewezen aan een partner naar keuze. Ombuds Brussel onderzocht die praktijk en concludeerde dat de MIVB inderdaad in de fout ging.
'Noodsituatie'
In een reactie geeft de MIVB de fout toe, maar wijst ze er wel op dat dit “zonder enige intentie tot bevoordeling van leveranciers of persoonlijke verrijking” gebeurde. “De MIVB kampte in volle COVID-periode met een nijpend tekort van zes aankopers. Ze zocht noodgedwongen een externe oplossing om de continuïteit van haar dienstverlening te verzekeren. In afwachting van definitieve aanwervingen lanceerde de vervoersmaatschappij daarom een aanbesteding”, klinkt het.
Volgens Ombuds Brussel had de vervoersmaatschappij deze aanbestedingen moeten bundelen en openbaar moeten publiceren, zelfs als dit langere toewijzingstijden met zich mee zou brengen. De MIVB wijst erop dat dit "niet verenigbaar was met de noodsituatie”.
Arbeidsrechtbank
Het incident werd gemeld bij Ombuds Brussel door een MIVB-medewerker, die in september 2023 werd ontslagen. Volgens de man, werkzaam binnen de aankoopdienst van het bedrijf, werd hij de laan uitgestuurd omdat hij in maart van dat jaar melding maakte van de inbreuken, terwijl hij naar eigen zeggen op dat moment kon genieten van het 'klokkenluidersstatuut'. De MIVB ontkent met klem dat het ontslag van de medewerker iets te maken heeft met de melding. “De persoon werd ontslagen na meerdere jaren van herhaaldelijk problematisch gedrag, waaronder conflicten met collega’s en zijn leidinggevenden", aldus de vervoersmaatschappij.
De zaak zal nu worden uitgevochten voor de arbeidsrechtbank en staat gepland voor april 2026.
Lees meer over: Brussel , Samenleving , MIVB , ombuds brussel